top of page
Search
  • Begum Makinacı

Bipolar Bozukluk Hakkında

Bipolar bozukluk, ikiuçlu duygudurum bozukluğu, manik depresif hastalık, ikiuçlu mizaç bozukluğu, bipolar affektif bozukluk gibi isimlerle bilinen ve dünyada yaklaşık her 50-100 kişiden birini etkileyen bir hastalıktır.


Bütün insanların duygusal dünyasında, ruh halinde değişiklikler, inişler-çıkışlar olur. Herkes günlük yaşamında dakikalar, saatler veya bazen birkaç gün süren öfke, sevinç, üzüntü, coşku, keder, huzursuzluk, endişe duyguları arasında iniş çıkışlar yaşayabilir.


Ancak bipolar bozuklukta; yaşamsal olaylarla kısmen veya tamamen ilişkisiz olarak, uzun süren, keskin iniş çıkışların olduğu, düşünceleri, duyguları, davranışları ve kişinin işlevlerini, yaşamını etkileyen yoğun duygudurum değişimleri yaşanır.


Yani bipolar bozukluk duygularda, düşüncelerde, enerjide ve davranışlarda aşırı değişikliklerle seyreden, kişinin kendisini aşırı coşkulu (mani/hipomani dönemleri) veya çok durgun (depresyon) ya da her ikisinin karışımı (karma dönem) duyguları hissetmesine yol açan bir ruhsal hastalıktır.


Bipolar hastalığın sık görülen belirtileri birçok kişide benzerdir. Ancak belirtilerin şiddeti ve ortaya çıkış şekli kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Bipolar Bozukluk Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar


Yanlış: Bipolar bozukluk lityum tuzu eksikliğinden olur.

Doğrusu: Hastalık lityum tuzu eksikliğinden ortaya çıkmaz ancak lityum tuzu bipolar bozukluk tedavisinde en etkili ilaçlardandır.


Yanlış: Bipolar bozukluk, fiziksel hastalıklar gibi kolaylıkla teşhis edilemez.

Doğrusu: Bipolar bozukluk psikiyatri hekimlerince genellikle kolaylıkla teşhis edilebilir. Bazen tanı netleştirilemediğinde izleyerek tanıyı kesinleştirmek gerekir.


Yanlış: Bipolar bozukluğu hastasına yardım etmek mümkün değildir.

Doğrusu: Bipolar bozukluk etkili bir şekilde tedavi edilebilir. Bipolar bozukluğu olan kişilerin %40'ından fazlasında tam düzelme ve yaklaşık yarısında da hastalık belirtilerinde çok belirgin düzelme görülür.


Yanlış: Bipolar bozukluğu hastaları çalışamaz.

Doğrusu: Bipolar bozukluk hastalık dönemleri (mani, depresyon,karma) arasında düzelmelerle giden bir hastalıktır. Bipolar bozukluğu olan kişiler hastalık dönemleri dışında çalışma yaşantısını sürdürebilmektedir.


Yanlış: Bipolar bozukluk 5 yıl boyunca tekrarlamazsa ilaçlar kesilir.

Doğrusu: İlaç tedavisi ile hastalık belirtileri uzun süre tekrarlamasa bile ilaçlarla koruyucu tedaviyi sürdürmek gerekir. Bilgi ve deneyimler koruma kesilince hastalığın tekrarlama riskinin olduğunu göstermektedir.


Yanlış: Bipolar bozuklukta kullanılan ilaçlar bağımlılık yapar.

Doğrusu: Bipolar bozukluk tedavisinde uzun süre kullanılan ilaçlar (duygudurum dengeleyicileri, antipsikotik ve antidepresan ilaçlar) bağımlılık yapmaz. Yan etkiler hekimin bilgisi dahilinde doğru yaklaşımlar ile giderilebilir.


Bipolar hastalığın tek ve kesin bir nedeni henüz belirlenememiştir. Ancak biyolojik, genetik(ırsi) ve çevresel bir çok etkene bağlı olarak hastalığın ortaya çıktığı bilinmektedir.


Bipolar bozukluğu olan kişinin çocuklarında hastalık görülme ihtimali yüzde yüz değildir. Hastalığın ortaya çıkışını kalıtım (soyaçekim) tek başına açıklamaz.


Bipolar bozukluğun tanısı esas olarak psikiyatri hekimi tarafından yapılan muayene ile konur. hastalığın tanısını tek başına koyduracak bir tahlil yoktur.


Bipolar bozukluk, kişilerin psikolojik yapıları, sosyal durumları ile ilişkili değildir. Stres ve yaşam olayları hastalığın ortaya çıkışını kolaylaştırarak tetiğini çekebilir. Bu hastalığa sahip olmak kimsenin suçu, eksikliği, karakter zayıflığı ya da hatası değildir.


Bipolar bozuklukta temel tedavi ilaçlar ile yapılır. Tedaviniz için kullandığınız ilacı asla kendi kendinize bırakmayın, bu hastalığınızın daha hızlı tekrarlamasına neden olabilir.


Hastalık hakkında bilgi edinin, hastalık dönemleri öncesi haberci belirtilere karşı hazırlıklı olun, hastalığınızı tetikleyen durumlardan korunun.


10 Cümlede Bipolar Bozukluk


Bipolar bozukluk iyi tanınan bir hastalıktır ve tüm dünyada milyonlarca insan bipolar bozuklukla birlikte yaşamını sürdürmektedir.


Bipolar bozukluk şeker hastalığı (diyabet) veya yüksek tansiyon gibi tedavi edilebilir tıbbi bir hastalıktır.


Bipolar bozukluk biyolojik, genetik (ırsi) ve çevresel birçok etkene bağlı olarak ortaya çıkar ve beynin duygu, düşünce ve davranışları kontrol eden merkezlerini etkiler.


Bipolar bozuklukta temel tedavi duygudurum dengeleyici denilen ilaçlar ile yapılır.


Bipolar bozukluk tedavisinde en sık yapılan hata daha iyi hissetmeye başlayınca ilaçları bırakmaktır.


Daha iyi hissetmeye başladığınızda iyilik halinizin kalıcı olması için ilacınızı her gün almaya devam edin.


Tedaviniz için kullandığınız ilacı asla kendi kendinize bırakmayın, bu hastalığınızın daha hızlı tekrarlamasına neden olabilir.


Tedavinizle birlikte alkol kullanımından kesinlikle uzak durun.


Tedaviyle ilgili tüm sorunlarınızı hekiminizle konuşun.


Kaynak: http://www.bipolarturkiye.org/kategori/64311-bipolar-bozukluk-hakkinda-bilmeniz-gerekenler


57 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page