top of page
Search
  • Begum Makinacı

Corona Virüs Günleri: Ayrı Yaşayan Ebeveynler

Uzm. Psk. Işın Şanlı


Salgın hayatımıza girdiğinden beri günlük hayatımızda sayısız değişiklik meydana geldi. Bu değişikliklerin bazılarına uyum sağlamak daha kolayken bazı değişikliklere uyum sağlamak için yepyeni stratejilere ihtiyaç doğmakta. Bu süreçte, ayrı yaşayan ebeveynler de çocuklarının bakımı ile ilgili yeni düzenlemeler yapmaya ihtiyaç duyabilirler.

Üç araç

Yeni düzenlemeler yapabilmek için her zamankinden daha çok ihtiyacınız olacak üç şey:

· İletişim

· İşbirliği

· Sağduyu

Diğer ebeveynle birlikte bu düzenlemeleri yaparken bu üç araç alet çantanızda mevcutsa işiniz daha kolay demektir.

Nasıl bir düzenlemeye ihtiyaç var?

Salgın sürecinde ne gibi düzenlemeler yapmaya ihtiyacınız olduğunu belirleyin. Örneğin ihtiyacınız olan şey, çocuğun hem annenin hem de babanın evinde kalmaya devam etmesi olabilir. Bununla birlikte, hareketliliği ve iki ev arasındaki gidiş gelişleri azaltmak adına haftanın yarısında annede yarısında babada kalmak yerine, çocuğun bir hafta annenin bir hafta babanın evinde kalması herkesin iyiliğine bir düzenleme olabilir. İhtiyacınıza göre bu süreyi ikişer haftaya da çıkarabilirsiniz.


Esnek olun

Çocukların kendilerini güvende hissetmeleri için rutinlere ihtiyaçları vardır. Ayrı evlerde yaşayan ebeveynler söz konusu olduğunda, çocuğun ne zamanlar hangi ebeveyn ile kalacağının önceden düzenlenmiş olması ve bu programın rutin olarak uygulanıyor olması çocuğu rahatlatır. Ancak salgın günleri bu durum için de bir istisna teşkil ediyor. Ebeveynlerin yeni doğan ihtiyaçlara uyum saylayabilmek için esnek davranmaları ve programı değiştirmeleri gerekebilir. Örneğin, ebeveynlerden biri evde kalabiliyor, çocuğu ve kendisini sosyal izolasyona tabi tutabiliyorken; diğer ebeveyn çalışma durumu gereği kendisini tamamen izole edemiyor olabilir. Bu durumda, herkesin iyiliği için çocuğun salgın bitene kadar daha güvende olan evde kalması, ebeveynlerin yapabileceği bir düzenleme olabilir. Bu durumlarda görüntülü görüşme, telefonla görüşme gibi yollarla uzakta olan ebeveyn ile temas kurmanın alternatif yollarını devreye sokabilirsiniz.

Bu kimin ihtiyacı?

Salgın zamanında esnek davranmanın, sürece uyum sağlamanıza katkıda bulunabileceğinden bahsettik. Bununla birlikte, çocuğun hangi ebeveynle kalacağı konusunda düzenlemeler yaparken çocuğun ihtiyaçlarını kendi ihtiyaçlarınızdan ayırt ettiğinizden emin olun. Örneğin, çocuğunuzun bir hafta boyunca diğer ebeveynde kalması planını yaptınız. Ancak üçüncü günde birdenbire “onunla daha çok vakit geçirmeliydim” hissine kapılıp, programında ani bir değişiklik yapma ve onu yanınıza alma dürtüsüne kapılabilirsiniz. Burada kendinize sormanız gereken soru: “bu kimin ihtiyacı?” sorusu. Fark edin. Eğer kendi endişelerinizi dindirme ihtiyacı içindeyseniz, bunu yapmanın başka yollarını arayın. Güvendiğiniz bir yetişkinle konuşabilir, endişeli olduğunuzu paylaşabilirsiniz. Kendinizi sakinleştirmek için fiziksel egzersiz gibi aktivitelerden yararlanabilirsiniz.

Haberdar edin, açıklayın

Çocuğun ihtiyacı, etrafında olup bitenlerden haberdar olmak ve yetişkinlerin onun güvenliğini sağlama konusunda bir planı olduğunu bilmektir. Böylece, hayatında önemli değişiklikler olduğunda dahi kendisini güvende hissedebilir. Onu bu değişikliklerden haberdar etmek ve nedenlerini açıklamak için şöyle bir açıklama yapabilirsiniz:

“Biliyorsun baban hastanede çalışıyor. Şuanda işini yapmaya devam etmek zorunda ve bunun için evden çıkması ve hastaneye gitmesi gerekiyor. Benim ise evden çıkmam gerekmiyor. Böylece evde kalabiliyor ve kendimizi hastalıktan koruyabiliyoruz. Senin de daha güvende olduğundan emin olmak için babanla konuştuk ve hastalık bitene benimle kalmana karar verdik. Hastalık bittiğinde tekrar eski düzenimize döneceğiz, haftasonları babanla vakit geçirebileceksin. O zamana kadar her akşam babanla görüntülü konuşabileceksin.”

Telafi için zamanınız olacak

Çocuğunuzdan uzak kaldığınız için onu ihmal ettiğiniz, ona yeterince ilgi gösteremediğiniz hissine kapılıyorsanız kendinize hatırlatın: bu günler geçecek ve telafi etmek için vaktiniz olacak.


2 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page