top of page
Search
  • Begum Makinacı

Corona Virüs Günleri: Rutinler

Uzm. Psk. Işın Şanlı

İçinden geçtiğimiz olağanüstü süreç, birçok rutinimizin kaçınılmaz olarak bozulmasına veya tamamen ortadan kalkmasına neden oldu. Ancak günlük akışımızı yeniden düzenlemek ve içinde bulunduğumuz sürece adapte olmak mümkün.

Rutinlerin bozulması ne anlama geliyor?


Bu süreçte çocuklar sosyal yaşamlarının çok önemli bir kısmını kaplayan okulda olmak deneyiminden bir süreliğine mahrumlar. Evde her zamankinden daha uzun zaman geçiriyorlar. Dolayısıyla her gün yapmaya alışık oldukları şeylerden uzak kaldılar. Buna ek olarak hayatlarına daha önceden olmayan bazı yeni pratikler girdi. Örneğin sık sık ellerini yıkamak, anne ve baba evde çalışırken onun çalışmasını bölmemek, öğretmenle veya arkadaşlarla görüntülü konuşmalar yapmak gibi. Tüm bu değişiklikler çocukların günlük rutinlerinin önemli ölçüde değişmesi anlamına geliyor.


Rutinler neden önemli?


Çocukların da aynı yetişkinler gibi gelecek hakkında öngörü sahibi olmaya ihtiyaçları var. Bu öngörü onların kendilerini güvende hissetmelerine yardımcı olur. Bir sonraki adımda karşılarına neyin çıkacağını bildiklerinde, güvenli bir ortamda olduklarını hissedebilirler.


Rutin olmadığında


Öğünlerin zamanlarının, televizyon izleme sürelerinin, yapmaya izni olan ve olmayan şeylerin günden güne değişiklik göstermesi çocuğun “rüzgâra kapılmış gibi”, “kontrolsüzce sürükleniyor gibi” hissetmesine yol açabilir. Bir sonraki adım hakkında bir öngörü sahibi olmamak çocuğun stres yaşamasına neden olacaktır.


Rutinleri yeniden düzenlemek


Rutinleri halihazırda içinde bulunduğunuz duruma göre yeniden düzenlemek, yeni bir akış oluşturmak her zaman mümkün. Örneğin, bu süreçte daha önce olmayan bir çizgi film saati eklemiş olabilirsiniz. Önemli olan çizgi film saatinin ne zamanlar ve ne kadar süre ile belirlendiği konusunda bir düzen oluşturmuş olmanızdır. Bu düzeni oluşturmak ve çocuğun bunu bilmesini sağlamak çocuğa işlerin hala kontrol altında olduğu mesajını verecek, bu da kendisini güvende hissetmesine katkıda bulunacaktır.


Yeni pratikleri rutine eklemek


Bu süreç, bazı yeni pratikleri de beraberinde getirdi. Örneğin, evde olduğunuz bu günlerde görüntülü konuşmalar çocuğunuzun arkadaşları, öğretmenleri, aile bireyleri ile ilişkide kalma ihtiyaçlarını karşılamada kullandığınız bir araç olabilir. Bu yeni hayat pratiğine günlük rutininizde yer açabilirsiniz. Ancak, çocukların hayatına giren bu yeni pratikler de yetişkinlerin düzenlemesinden muaf değildir. Günün hangi zamanında yaklaşık ne kadar süre ile ve kimlerle görüntülü konuşma yapılacağı konusunda bir rutin oluşturmak, çocuğun öngörüsüne katkıda bulunacak; böylece günlük akış içinde daha huzurlu hissetmesini sağlayacaktır.


Nasıl bir rutin


Unutmayın ki rutin oluşturmanın asıl amacı çocuk için bir çerçeve oluşturmak, kendilerini güvende hissetmelerini sağlamaktır. Çocukları devamlı olarak aktivitelerle meşgul tutmak veya sürekli olarak bir şeyler öğrenmelerini sağlamak değildir. Çocukların tüm zamanlarını aktivitelerle doldurmak hem size hem de çocuklara iyi gelmeyecektir. Bunun yerine dinlendiği, bir hikâye dinlediği, kendi başına sakince zaman geçirdiği, boş zamanlarının da olduğu, sıkılmaya da yer bırakan bir rutin ve ritim içinde günü geçirmelerine yardımcı olmak çocuğun hem ruhen hem fiziksel olarak dengede kalmasına katkıda bulunacaktır. #koronavirüs #covid19 #pandemi #özbakım #psikoloji #psikolojikdanışmanlık

4 views0 comments

Recent Posts

See All

留言


bottom of page