top of page
Search
  • Begum Makinacı

Sınav Mevsimi

Uzm. Psk. Işın Şanlı


Sınav mevsimi geldi, lise ve üniversite sınavlarına birkaç hafta kaldı. Bu haftalarda sınava girecek çocuk ve gençler nasıl bir tutuma ihtiyaç duyuyor:

sınav mevsimi sınav kaygısı

Kabullenici: Kaygı bir düşman değildir, işlevsel bir duygudur. Günlük hayatımızı sürdürmemizi sağlar. Onunla mücadele etmek yerine onu tanımak, kabul etmek ve farkındalıkla yönetmek daha yerinde bir hedef olacaktır.


Gerçekçi: Çocuğunuzu tanımak ve ondan beklentilerinizi gerçekçi bir düzeyde tutmak hem sizin hem çocuğunuzun daha rahat olmasını sağlar.


Destekleyici: “Kaygılanacak bir şey yok ki”, “gereksiz stres yapıyorsun” gibi duyguları inkar eden cümlelerin yerine “kaygılandığını görüyorum, rahatlamana nasıl yardım edebilirim”, “stresli olduğunu görüyorum, ne yapmak sana iyi gelirdi?” gibi duyguyu kabul eden ve umudu besleyen cümleler kullanmayı deneyin.


Farkında: Sınava hazırlık sürecinde çocuğunuzla paralel duygular yaşadığınızı, hatta kendi duygu ve ihtiyaçlarınızı zaman zaman ona yansıttığınızı fark etmiş olabilirsiniz. Farkındalık yaşamak için hiçbir zaman geç değildir. Kendinize hatırlatın: bu onun sınavı! Böylece kendi hayallerini kurması ve kendi tercihlerini yapması için daha çok yer açmış olacaksınız.

4 views0 comments

Recent Posts

See All

Comentarios


bottom of page