top of page
Search
  • Begum Makinacı

1 dakikada biraz olsun rahatlamak için ipuçları

Çeviri: Uzm. Psk. Begüm Makinacı


Pandemiden önce de stres seviyemiz zaten yüksekti. Covid’in gelmesi bizi daha çok hırpaladı. Belli grupların, mesela ebeveynler, öğretmenler, sağlık çalışanları ve ergenlerin stres seviyeleri tahammül edilemez sınıra yükseldi.

Tabii ki, bu zor durumdan sadece kendi çabamızla çıkamayabiliriz ve gerçekten stres altında ezilmiş hissediyorsanız en kısa zamanda bir hekimle veya ruh sağlığı çalışanıyla görüşmelisiniz.

Ancak sadece ani gelişen stresli durumlarla baş edebilmenin bir yolunu arıyorsanız, sizi 60 saniyede hatta daha kısa sürede toparlayabilecek 5 yöntem:


1. Gerçekten çok sevdiğiniz birini hayal edin.

Metro veya asansör beklerken veya bulaşık makinasını boşaltırken bunu yapabilirsiniz. Gönülden sevdiğiniz birini karşınızdaymış gibi hayal edin. Çocuğunuz, eşiniz, bir arkadaşınız veya evcil hayvanınız olabilir. Görünüşlerini, belki kokularını canlandırın. Sizi ne kadar rahatlattıklarını veya onların yanında nasıl hissettiğinizi düşünün. Onları ne kadar sevdiğinizi düşünün.

Araştırmacılar kişilerarası bağların mutluluğun dört temelinden biri olduğunu kanıtladılar. Birini bu şekilde sadece düşünmenin bile sizi sakin, mutlu bir ruh haline sokabilir ve o bağları güçlendirebilir.


2. Endişeleneceğiniz zamanı programlayın.

Eğer endişelerinize yenildiğinizi düşünüyorsanız, onlara basit bir numara çekin: Sadece endişelenmek için bir saat ayarlayın.

Birçok insan tüm gün ve gece boyunca endişelidir ve çevrelerindeki her şey endişe hissiyle eşleşir. Peki bu endişeleri saat 12’de 20 dakikalığına indirmek üzere rafa kaldırırsak?

İnsanlar çoğunlukla akıllarına bir şey düştüğünde onu hemen oracıkta düşünmek zorundaymış gibi hissederler. Onun yerine, ajandanızda bunu gerçekten enine boyuna düşünebileceğiniz bir zaman belirlemek çok işe yarar. O saat gelene kadar bazıları önemini zaten yitirir.

Ajandanızı alın ve endişelerinize vakit ayırabileceğiniz bir zaman aralığı belirleyin. Dertlerinizi görmezden gelmeye çalışmak veya tüm gününüzü ele geçirmelerine izin vermek yerine onlarla ciddi şekilde ilgilendiğinizi bilmek sizi daha iyi hissettirecektir.


3. Kendi kendinize dans edin.

Kabul edelim, bu bir değil birkaç dakika sürebilir. Sakinleşmeye ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, sevdiğiniz bir şarkı açın ve gönlünüzce dans edin. Araştırmalar hem müziğin hem dans etmenin stres seviyelerini düşürüp mutluluğu artırdığını gösterica canyor.

Dans etmek size göre değilse veya buna uygun bir yerde değilseniz, sadece hareket etmek bile işe yarar. Esneyin. Zıplayın. Tek bir yoga pozunda durun. Bedeninizi kullanacağınız bir iş yapın (bir şeyleri temizlemek, taşımak gibi). Kafanızı dağıtacak ve iyi hissetme hormonu olan dopamin salgılatabilecek ne aktivite varsa deneyin.


4. Sarılırken üç kez nefes alıp verin.

Bu yöntem, özellikle sinirleri bozulmuş bir çocukla ama aslında bakarsanız sarılmaya ihtiyacı olan herkesle işe yarar.

Stres anında, karşınızdakine kocaman sarılın. Beraberce üç derin nefes alın ve verin.

Derin nefes almak bizi sakinleştirir. Ayrıca dokunmak da bizi yatıştırır.


5. Telefonunuzun duvar kağıdını değiştirin.

Zihninizi canınızı sıkan şeyden uzaklaştıracak ve yine bağ hissini kuvvetlendirecek başka bir yöntem de sizi gerçekten mutlu eden bir fotoğrafa bakmaktır. Böyle durumlarda sadece telefonunuzu çıkarıp ekrana bakmak bile sizi gülümsetebilir.

Her gün telefonumuza ne kadar sık baktığımızı düşünün, belki de 200’den fazladır. Oraya size gerçekten iyi hissettiren bir şey koyun. Bu evcil hayvanınızın, arkadaşı

nızın, güzel bir hatıranın, hoşunuza giden bir manzaranın, demin yediğiniz güzel yemeğin bir resmi bile olabilir. Bu resmi sıklıkla değiştirin, çünkü zihniniz buna alışır.


10 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page