top of page
Search
  • Begum Makinacı

Corona Günleri: Duygusal Yeme

Uzm. Psk. Işın Şanlı


Karnınızı doyurmak için değil de stresinizi yatıştırmak için mi yemek yiyorsunuz?

Corona Günleri: Duygusal Yeme
(Görsel: Getty Images)

Şu bilgi ile başlamak önemli: bugünlerde stresinizi yatıştırmak için her zamankinden fazla yiyor olmanız, klinik olarak bir “bozukluğa” sahip olduğunuz anlamına gelmez.

Yeme davranışı oldukça kompleks bir sistemin sonucudur, ve birçok sebeple yemek yiyebiliriz. Duyguları yatıştırmak, bu sebeplerden yalnızca bir tanesi.


Oldukça stresli günlerden geçiyoruz; alıştığınız çalışma düzeniniz bozulmuş, sevdiklerinizden ayrı kalmış, evde kapalı kaldığınız kişilerle gerginlikler yaşamış, işinizi kaybetmiş veya hemşire, doktor, kargo çalışanı olarak önsaflarda insanlara hizmet vermeye devam etmiş olabilirsiniz.


Sıkıntı, stres, yalnızlık hislerinizi yatıştırmak için yemeye yönelmeniz oldukça normal. Bununla birlikte, yemek yeme bu duygularınızı yatıştırmada kullandığınız tek başetme mekanizması ise, bu bir problem haline gelebilir.


· Yeteri kadar beslendiğinizden emin olun. Katı kısıtlamalar geri tepmelere ve planlanmayan yeme ataklarına yol açabilir.


· Başetme stratejilerinizi çeşitlendirin. Günlük tutma, arkadaşlarla mesajlaşma, yürüyüş, ılık bir duş kendinizi yatıştırmada kullanabileceğiniz yöntemlerden bazıları olabilir.


· Sosyal ilişkilere her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. İnsanlarla bağlantıda kalmaya devam edin.


· Özşefkati kendinizden esirgemeyin. Bir arkadaşınızı yatıştırmak için kullandığınız anlayışlı cümleleri, kendinizi yatıştırmak için de kullanın

.

Tüm bunların yanında, eğer yeme ve yemeyle ilişkili davranışlarınız, günlük hayatınızı önemli ölçüde sekteye uğratmaya başladıysa bu konuda bir uzman desteğine başvurmanızı öneririz. 


3 views0 comments

Recent Posts

See All

Comentários


bottom of page