top of page

Online terapiye genelde kimler başvurur?

Yüz yüze görüşmenin önünde engel olan her durumda online terapiye başvurulabilir. Örneğin, sağlık sorunları ve fiziksel kısıtlamalar nedeniyle sokağa çıkmakta veya araç kullanmakta zorluk çeken kişiler, yaşadığı şehirde psikoterapist olmayan kişiler, halihazırda devam eden terapi sürecinde taşınanlar, yurtdışında yaşayıp anadilinde terapiye ihtiyaç duyan kişiler için online terapi bir seçenektir.

Agorafobi sahibi ve evden çıkmak konusunda yoğun stres yaşayan kişiler için de online terapi bir yardım alma seçeneği olarak değerlendirlebilir.

Hangi durumlar online terapi için uygun değildir?

Bazı durumlarda online terapi, kişi için iyi bir yardım alma yolu olmayabilir. Örneğin, kendine zarar verme eğilimi mevcut ise, uyuşturucu/madde kullanımı söz konusuysa, görüşmelerde madde kullanımı ihtimali varsa, güncel yakınmalar arasında halüsinasyon ve sanrılar varsa online terapi yerine yüzyüze yardım almak danışanın lehine olacaktır.

Bunun yanında terapi sürecinin yüzyüze veya online şekilde yürütülmesi, terapist ile karşılıklı değerlendirilip danışanın faydasına olacak şekilde planlanır. 

Online terapi
bottom of page